راهنمای پرداخت اینترنتی

راهنمای پرداخت اینترنتی

راهنمای پرداخت اینترنتی

راهنمای پرداخت اینترنتی

 

همانطور که در شکل زیر آمده است، به منظور پرداخت آنلاین به اطلاعات زیر نیاز می باشد:

 

راهنمای پرداخت اینترنتی-1

شماره کارت : کد ۱۶ رقمی روی کارت بانکی شما شماره کارت شما می باشد .

راهنمای پرداخت اینترنتی-2

کلمه عبور (رمز اینترنتی یا رمز دوم):
رمز خرید اینترنتی، با رمزی که شما هنگام استفاده از دستگاههای خود پرداز ATM وارد می نمائید متفاوت می باشد. حتی این رمز با رمز اینترنت بانک که حساب خود را از طریق اینترنت چک می کنید، نیز متفاوت است. در اکثر بانک ها زمانی که کارت خود را تحویل می گیرید، رمز خرید اینترنتی ندارید. برای فعال کردن رمز خرید اینترنتی یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

  1. اکثر بانک ها امکان تعریف رمز خرید اینترنتی را در دستگاههای ATMخود قرار داده اند. به دستگاه خودپرداز بانک خود مراجعه کنید. کارت خود را وارد کنید و بخش عملیات رمز را انتخاب کنید. در بخش رمز دوم یا رمز اینترنتی، رمز خود را تعریف کنید.
  2. به شعبه بانک خود مراجعه کنید و درخواست رمز اینترنتی نمایید.

کد سه رقمی کارت (CVV2 ) :
کد CVV2به صورت یک عدد ۳رقمی (و به ندرت ۴رقمی) مانند شمارۀ ۱۶رقمی حک شده روی کارت، بر روی اکثر کارت ها حک شده است. مثلاً روی کارت های بانک های ملت، صادرات، پاسارگاد، سامان، پارسیان و… به صورت یک عدد ۳رقمی حک شده است. یا در برخی کارت های بانک ملی ۴ رقمی است که تصویر آن را در زیر مشاهده می نمایید.

راهنمای پرداخت اینترنتی-3

توجه! در برخی کارت ها کد CVV2 در ادامه کد ۱۶ رقمی روی کارت حک شده است. در این صورت ۱۶ رقم کارت را از چپ به راست جدا کنید.رقم های باقی مانده کد CVV2کارت شما می باشد.
تاریخ انقضاء:
تاریخ انقضاء هم روی اغلب کارت های بانکی حک شده است. اگر روی کارت شما تاریخ انقضاء وجود ندارد. از عدد ۱۲ به جای ماه و از ۹۹ به جای سال انقضای کارت استفاده نمایید.    

راهنمای کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب
در حال حاضر بانکهای ملت، سامان، پارسیان، ملی، تجارت، اقتصاد نوین و پاسارگاد امکان پرداخت اینترنتی را فراهم آورده اند تا مشترکین بتوانند با استفاده از کلیه کارت های بانکی عضو شبکه شتاب، پرداخت اینترنتی انجام دهند. این بدان معنی است که این بانک ها به عنوان درگاه پرداخت یا در اصطلاح Gateway عمل می کنند.
شما می توانید با استفاده از کلیه کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب که امکان خرید اینترنتی داشته و دارای رمز دوم یا رمز اینترنتی و دارای CVV2 هستند می توانید نسبت به پرداخت آنلاین اقدام نمایید. جهت اطلاع شما هم اکنون کارت بانک های ملی، صادرات، پارسیان، سامان، اقتصاد نوین، پاسارگاد، ملت، کشاورزی، توسعه صادرات و صنعت و معدن و بانک سینا امکان خرید اینترنتی دارند.

راهنمای پرداخت اینترنتی-4

مشکلات احتمالی پرداخت اینترنتی
سیستم پرداخت اینترنتی توسط بانک های عامل به گونه ای طراحی شده است که هم ایمن باشد و هم ساده و کمترین نیاز به راهنمایی را برای خریدار ایجاد نماید. اما با این وجود برخی اوقات ممکن است مسائلی در هنگام خرید اینترنتی به وقوع بپیوندد. مثلاً ممکن است در هنگام پرداخت شبکه بانکی قطع شود و پرداخت ناموفق انجام شود.معمولاً بدترین حالتی که ممکن است به وقوع بپیوندد این است که پول از حساب شما کسر شود، ولی به حساب فروشنده واریز نشود. اما جای نگرانی نیست. در این حالت معمولاً پول شما در حساب های حد واسط بانک است.
نهایتاً خود بانک می بایست مغایرت ها را رفع کند. منتظر بمانید و اگر تا ۴۸ ساعت وجه به حسابتان عودت داده نشد، آنگاه با پشتیبانی بانک عامل پرداخت اینترنتی تماس بگیرید تا مغایرت برطرف شود.

خطای Certificate
ممکن  است در هنگام ورود به صفحه پرداخت بانک با خطایی روبرو شوید که اصطلاحاً خطای Certificate گفته می شود و به دلیل ناشناخته بودن گواهینامه امنیتی وب سایت بانک می باشد.
برای رفع این مشکل در صفحه ای که ظاهر می شود، بایستی در مرورگر internetExplorer گزینه دوم یعنی Continue to this website را انتخاب نمایید.

راهنمای پرداخت اینترنتی-5

و در مرورگر FireFox گزینه Add Exception را باید کلیک نمایید تا به صفحه پرداخت بانک منتقل شوید

راهنمای پرداخت اینترنتی-6

به دوستانتون اطلاع بدید!

دیدگاه های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.