آشنایی با طبقه بندی رنگ ها (بخش اول)

آشنایی با طبقه بندی رنگ ها (بخش اول)-2

آشنایی با طبقه بندی رنگ ها (بخش اول)-2

آشنایی با طبقه بندی رنگ ها (بخش اول)

 

 رنگ آمیزی مو با سه روش اصلی صورت می گیرد: موقت، نیمه دایمی و دایمی. گرچه این شیوه طبقه بندی اساسا متکی بر قدرت (قابلیت) نگهداری رنگ روی گیسو است اما همچنین نمایانگر تاثیرات رنگ مو روی گیسو میباشد. این مشخصات بر اساس ترکیب شیمیایی و وزن ملکولی (یا اندازه) رنگدانه های موجود در فرآورده تعیین می شوند.

 در ادامه با کیــجانا همراه باشید.

 

رنگ موقت

رنگ آمیزی موقت گیسو

در فرمولاسیون رنگهای موقت رنگدانه هایی به کار رفته اند که بزرگترین ملکولها را در میان کلیه رنگدانه های مو به خود اختصاص میدهند. به علت درشتی ملکول رنگدانه از نفوذ به درون کوتیکول ساقه مو جلوگیری به عمل می آید و تنها رنگ مو سطح خارجی تارهای مو را می پوشاند. ترکیب شیمیایی رنگ موی موقت اسیدی است و تنها یک تغییر فیزیکی را در ساقه مو پدید می آورد نه تغییر شیمیایی.


آشنایی با طبقه بندی رنگ ها (بخش اول)-1

تاثیر رنگ موی موقت بر روی مو

با توجه به اینکه رنگ موی موقت تنها در سطح خارجی کوتیکول باقی مانده و به درون پوسته مو نفوذ نمی کند تاثیر این رنگ مو تنها تا زمان استفاده بعدی از شامپو دوام دارد. با وجود این تخلخل بیش از حد مو می تواند امکان نفوذ رنگ موی موقت را پدید آورد و بر دوام آن بسیار بیفزاید.

رنگ موی موقت را می توان در موارد زیر بکار برد:

 •  آشنا ساختن مشتری با رنگ امیزی گیسو
 • پیروی از تحولات کوتاه مدت مد
 • تامین کوتاه مدت رنگ گیسوی طبیعی در رابطه با گیسویی که رنگ خود را از دست داده است.
 • خنثی سازی ته رنگ زرد در گیسوی خاکستری مایل به سفید.
 • کاستن از شدت رنگ گیسوی روشن شده بدون آنکه آسیبی از این بابت به گیسو برسد.
 • افزایش موقت رنگ گیسو بدون ایجاد دگرگونی در شرایط آن
 • افزودن رنگ قرمز به هنگام رنگ آمیزی

رنگ موی موقت دارای معایب زیر میباشد:

 • ثاثیر رنگ آن کوتاه مدت است و تنها پس از هر نوبت استفاده از شامپو بایدبرای رنگ آمیزی گیسو به کار رود.
 • ممکن است در تماس گیسو با بالش یا یقه پیراهن لکه پس دهد یا در اثر تعریق یا در مجاورت رطوبت رنگش زایل شود.
 • پوشش گیسو با این رنگ مو بسیار نازک است و ممکن است گیسو را به طور یکنواخت نپوشاند.
 • با این شیوه تنها میتوان رنگ گیسو را افزایش داد و نمیتوان آن را برای روشن ساختن گیسو بکار برد.
 • چنانچه گیسو متخلخل بوده یا رنگ موی تیره ای بر روی گیسوی بسیار روشن به کار برده شود ممکن است رنگ گیسو در نقاط مختلف یکسان نشود.
 • این رنگ مو از قدرت رنگ آمیزی محدودی برای تیره کردن رنگ گیسو برخوردار است.

رنگ موی موقت در آرایه گسترده ای از رنگهای روشن تا تیره وگرم تا سرد عرضه میشود. به کار گیری این رنگ مو آسان است و می توان آن را به نحو مطلوب برای آشنایی با رنگ آمیزی گیسو یا برای اصلاح رنگ گیسو در شرایطی که گیسو تاب تحمل مواد شیمیایی قویتر را ندارد به کار برد. معمولا رنگ آمیزی با این رنگ مو نیازی به انجام آزمون حساسیت ندارد مگر آنکه مشتری شما سابقه حساسیت به رنگ مو باشد.

انواع رنگ موی موقت

این دسته از رنگ مو طیفی گسترده از فرآورده های آرایشی مانند رنگ موی مخصوص آبکشی ( color rinses) لوسیون رنگ کننده و حالت دهنده کفهای رنگی (colored Mousses) ژل ها و کرمهای رنگ کننده و شامپوهای رنگ کننده را در بر میگیرد.

رنگ موی مخصوص آبکشی Color Rinses

این فراورده های سنتی برای رنگ آمیزی گیسو به کار می روند. رنگ موی مخصوص آبکشی در دو نوع مختلف یعنی کنسانتره رنگی مخصوص آبکشی (water Rinses) و رنگ موی آماده مصرف عرضه می شود. استفاده از این فراورده های رنگی نیازی به لوسیون حالت دهنده یا لوسیون مخصوص سشوار کشی ندارد.

لوسیون رنگ کننده و حالت دهنده (colored setting Lotion)

این رنگ موی همراه با لوسیون حالت دهنده میباشد. رنگدانه موجود در فرمولاسیون این فراورده از نوع معدنی است. برای استفاده از این رنگ مو ابتدا گیسو را شامپو زده و با حوله خشک کنید؛ سپس مستقیما رنگ مو را روی مو به کار میبرند.

طرز مصرف: پس از مصرف با مشتری خود، روپوش را به او بپوشانید وگیسویش را شامپو بزنید. سپس گیسو را با حوله خشک نمایید و با استفاده از شانه دندانه درشت گیسوی مشتری را از صورت دور نموده و در پشت سر جمع کنید. آنگاه حوله مناسبی را زیر سر مشتری قرار دهید. شیشه لوسیون را به خوبی تکان دهید و سپس در پوش آن را باز کنید. محتویات شیشه را به گیسو بپاشید و به ملایمت گیسو را ماساژدهید تا رنگ مو در سرتاسر گیسو توزیع بشود و از چکه کردن آن بر روی پیشانی وگردن مشتری جلو گیری شود. بخش زیاد رنگ مو را به بالای سر مشتری بمالید و بر اساس میزان تخلخل، ضخامت و طول گیسو مقداری از لوسیون را به دو طرف وپشت سر مشتری بمالید. آنگاه با استفاده از یک شانه دندانه درشت گیسوی مشتری راشانه بزنید تا رنگ مو به خوبی روی گیسو ودر امتداد طول آن مالیده شود. به هنگام به کار بردن لوسیون رنگ کننده و حالت دهنده روی گیسوی متخلخل، ممکن است لازم باشد که از یک برس مخصوص رنگ آمیزی استفاده کنید تا رنگ مو به خوبی گیسو را پوشش دهد و از تفاوت رنگ در نقاط مختلف گیسو جلو گیری به عمل آید.

رنگ موهای قرمز تند می توانند پوست سر را لکه کنند به ویژه چنانچه بر روی پوست سر خشک مشتری به کار روند. در این موارد می توان با استفاده از برس مخصوص رنگ آمیزی از لکه دار شدن پوست سر جلو گیری نمود. برای آنکه رنگ مو نزدیک پوست سر مشتری (در رستنگاه مو یا فرق سر) به کار رود شانه تمیزی را داخل موهای مشتری کنید به نحوی که دندانه های آن به پوست سر مشتری برسد سپس با استفاده از برس مخصوص رنگ آمیزی، رنگ مو را تا نوک دندانه های شانه بمالید. آنگاه شانه را تا امتداد موها از پوست سر دور کنید و عمل رنگ آمیزی با برس را تکرار کنید.

به خاطر داشته باشید که قبل از اقدام به قرار دادن مشتری زیر سشوار یا به هنگام برداشتن بیگودی و دیگر وسایل حالت دهنده از گیسوی خشک مشتری، رستنگاه موی مشتری را از نظر لکه های رنگ مو بر روی پوست برسی کنید. لکه های رنگ مو را می توان غالبا با استفاده از یک تکه پنبه آغشته به آب، پاک نمود. در مواردی که لکه های رنگ مو با این ترفند پاک نشوند از وسیله مخصوص پاک کردن لکه پوست استفاده نمایید. گرچه این نوع رنگ مو ضرری برای پوست ندارد، با وجود این توصیه می شود که آرایشگر به هنگام به کار بردن رنگ مو و به خصوص زمانی که رنگ موهای قوی و رنگ تند را مورد استفاده می دهد، دستکش های محافظ به دست کند برخی لوسیون های رنگ کننده و حالت دهنده به شکل مایعی زلال به نام لوسیون روشن کننده (Lightener Brightener) به بازار عرضه می شوند. باید بدین نکته توجه داشت که گرچه تاثیر این لوسیون روی رنگ گیسو موقتی به نظر می رسد اما روشن کردن رنگ گیسو امری موقتی نیست و تولیدکنندگان اغلب توصیه می نمایند که بیش از سه بار متوالی از چنین لوسیونی برای روشن ساختن گیسو استفاده نکنید (این مایع حاوی درصد ضعیفی اکسیژن است که موها را کم رنگ می نماید)

کف های رنگ کننده و حالت دهنده (Colored Styling Mousses)

این فراورده ها رنگ مویی موقتی هستند که به شکل کف حالت دهنده عرضه می شوند. بیشتر کف های حالت دهنده را به گونه ای طراحی و تولید نموده اند که برای خشک کردن با سشوار یا میزانپلی بسیار مناسب می باشند. این فرآورده در آرایه گسترده ای از رنگها ارایه شده، سریع اثر می کنند و به آسانی به کار برده می شوند و به هنگام خشک کردن با سشوار چکه نکرده و سرازیر نمی شوند. برخی ابلیت گشایش تارهای به هم پیچیده و حالت دادن گیسو برخوردارند کف های رنگ کننده از قبل ضمن آنکه امکان کنترل آرایش را در هنگام خشک کردن گیسو فراهم می سازند. مشتری را به روشی که در مورد لوسیونهای رنگ کننده و حالت دهنده شرح داده شد آماده سازید .قوطی کف حاوی حالت دهنده را کاملا تکان دهید و مقداری کف به اندازه یک توپ کوچک را در کف دست خود بریزید. میزان کف مورد استفاده به عواملی از قبیل تخلخل؛ ضخامت و طول گیسوی مشتری بستگی دارد. برای مالیدن کف حالت دهنده، دستهای خود را پنجه کنید و فراورده را در سراسر گیسوی مشتری بمالید تا به طور یکنواخت پراکنده شود. آنگاه گیسوی مشتری را با یک شانه دندانه درشت شانه کنید تا کف به خوبی در تمام قسمتها پخش شود. این فراورده رنگی میتواند پوست سر مشتری و پوست دست شما را همانند لوسیون رنگ کننده و حالت دهنده، لکه کند. هر گونه لکه پدید آمده بر روی پوست را مطابق دستورالعملی که در رابطه با لوسیون رنگ کننده و حالت دهنده شرح داده شد پاک کنید.

ژل ها و کرمهای رنگ کننده

این گونه فراورده ها در رنگهای گوناگون (اعم از رنگهای طبیعی یا رنگهای بسیار جذاب) عرضه می شوند. گرچه این فراورده ها به هنگام شامپو کردن گیسو زدوده می شوند اما به علت ته رنگ و شدت رنگ، می توانند گیسوی متخلخل، دکلره یا بسیار خشک را به طور مقاوم رنگ آمیزی کنند.

رنگ موی اسپری شونده

این رنگ مو در قوطیهای آَئروسل عرضه شده و برای رنگ آمیزی گیسوی خشک بکار می رود و معمولا برای ایجاد جلوه های ویژه مورد استفاده می گیرد.

شامپوهای بهبود دهنده رنگ گیسو

این فراورده تلفیقی از یک رنگ موی مخصوص آبکشی و شامپو را عرضه میدارد. استفاده از این شامپو ته رنگ زیبایی به گیسو می بخشد.

 

به دوستانتون اطلاع بدید!

دیدگاه های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.