آشنایی با طبقه بندی رنگ ها (بخش سوم)

 

آشنایی با طبقه بندی رنگ ها (بخش سوم)

 در ادامه با کیــجانا همراه باشید.

(بخش دوم این مقاله را میتوانید از ایــنجا مطالعه کنید)

تاثیر رنگ مو بر موها

فرمولاسیون رنگ موهای سنتی نیمه دایمی به گونه ای اتخاذ میشود که ملکولهای رنگدانه آن ریزتر از ملکولهای رنگدانه رنگ موی موقت و درشت تر از ملکولهای رنگدانه رنگ موی دایمی هستند. چنین رنگ مویی از قابلیت نفوذ ملایم برخوردار است و امکان رنگ آمیزی ملایم پوسته و تا حدودی رنگ آمیزی ملایم کوتیکول را فراهم می سازد. ترکیب شیمیایی رنگ موهای نیمه دایمی در حد واسط ph تقریبی ۰/۸ تا ۰/۹ قرار دارد و بدین سبب تاثیری قلیایی بر تارهای مو دارد. تحت تاثیر ph قلیایی این رنگ مو، کوتیکول، دچار آماس شده و ورقه های آن از یکدیگر جدا می شوند. بدین ترتیب امکان نفوذ ملکولهای رنگ مو به درون پوسته مو فراهم می شود. با وجود این ،محلول رنگ موی نیمه دایمی از قلیاییت چندانی برخوردار نیست، در نتیجه آماس کوتیکول و گشایش آن محدود می باشد. در این شرایط تعداد اندکی از ملکولهای اندازه متوسط رنگ مو وارد پوسته شده و در آن باقی می مانند. در مرحله آبکشی گیسو ،تار مو مجددا انقباض پیدا کرده و به حالت اول بر می گردد و در نتیجه ملکولهای رنگدانه در لایه پوسته به دام افتاده و محبوس میشوند. استفاده از مایع آبکشی خنثی یا مختصر اسیدی به بسته شدن ورقه های کوتیکول و محبوس شدن ملکولهای رنگدانه در داخل پوسته کمک می کند. با وجود این حتی آماس ملایم و مختصر کوتیکول در اثنای شامپو کردن گیسو امکان کمرنگ شدن رنگ گیسو را فراهم میکند. رنگ موهای نیمه دایمی سنتی تفاوتهای بارزی با رنگ موهای موقت و دایمی دارند. این نوع رنگ مو دارای دوام بیشتری در مقایسه با رنگ موی موقت است و در اثر تماس با بالش یا پوشاک ،رنگ پس نمی دهد. به علاوه، استفاده از آنها ساده است و نیازی به رتوشکاری ندارد. نظر به اینکه رنگ موهای نیمه دایمی تغییرات دایمی چندانی در ساختار تار مو پدید نمی آورند، کمتر از رنگ موی دایمی به گیسو لطمه میزنند. بسیاری از رنگ موهای نیمه دایمی حتی موجب تقویت تار مو می شوند. آنها را می توان به نحوی مطلوب بای تقویت موی دکلره که بیش از حد ضعیف یا متخلخل است و تاب رنگ آمیزی با رنگ با پایه آب اکسیژنه را ندارد، همچنین برای رنگ آمیزی موی به غایت ظریف یا موی بسیار آسیب دیده از فر دایمی ،بهره گرفت.

گزینش رنگ موی نیمه دایمی

هنگامی که مراحل زیر همراه با نمودار رنگ تولید کننده به کار برده شود راهنمایی ارزنده برای گزینش رنگ صحیح (که بر اساس آن آزمون دسته مو انجام میشود) خواهد بود.

۱-برای گیسوی رنگی و سالم (گیسوی غیر خاکستری )ترازی از رنگ موی نیمه دایمی را برگزینید که مختصری از رنگ مطلوب روشنتر باشد.

۲-به علت جذب نور، استفاده از سایه رنگ سرد سبب پیدایش رنگی خواهد شد که چشمان شما آن را تیره تر از زمانی که سایه رنگ گرم به کار رود تفسیر خواهد نمود.

۳-به علت انعکاس نور، رنگهای گرم، درخشانتر به نظر خواهند رسید.

افزودن ملکولهای رنگ مصنوعی به رنگدانه طبیعی موجود در ساقه تار مو موجب پیدایش رنگی خواهد شد که تیره تر از رنگ مشابه در نمودار رنگ می باشد. بیشتر نمودارهای رنگ اقدام به نشان دادن رنگی تقریبی که از رنگ آمیزی گیسوی سفید به دست می آید می نمایند. هنگامی که گیسوی طبیعی رنگ آمیزی می شود باید این رنگ را به عنوان راهنمایی برای ارزیابی رنگ به دست آمده مورد استفاده قرار داد.

رنگ طبیعی گیسو را باید به عنوان نیمی از رنگ نهایی به دست آمده از رنگ آمیزی محسوب کرد. شما می توانید این رنگ را ترکیبی از۲/۱ رنگ مصنوعی و ۲/۱ رنگ طبیعی بدانید. رنگ موهای نیمه دایمی فاقد ماده اکسید کننده لازم برای روشن کردن گیسو هستند. چنین رنگ موهایی تنها موجب رسوب ماده رنگی روی تارهای گیسو میشوند و چندان گیسو را روشن نمی سازند. در این رابطه از قوانین شدت رنگ بهره بگیرید و به خاطر داشته باشید که رنگی که روی رنگ دیگر بکار رود موجب پیدایش رنگ تیره تری خواهد شد.

نظر به اینکه رنگ موهای نیمه دایمی بر اساس تخلخل تارهای مو عمل میکنند، مراقب باشید که از تیره تر شدن انتهای موها در مقایسه با رنگ قاعده موها جلوگیری شود. همچنین ممکن است که رنگ موهای نیمه دایمی که ماهیتی رسوب شونده دارند در اثر رنگ آمیزی های متوالی به تدریج در انتهای تارها ی مو رسوب کنند و انباشته شوند. در این رابطه، با انجام آزمون دسته مو می توانید فراورده و مدت زمان مناسب را قبل از هر بار رنگ آمیزی گیسو مشخص نمایید. بسیاری از رنگ موهای نیمه دایمی را می توان به همان صورت که از بطری اپلیکاتور خارج میشوند مورد استفاده قرار داد .رنگ این گونه فراورده ها مشابه رنگی است که روی گیسو رسوب داده می شود. حال آنکه فراورده های دیگر نیاز به اختلال با یک ماده فعال کننده قبل از رنگ آمیزی دارند. چنین فراورده هایی همان رنگ موهای شبه دایمی هستند. ماده فعال کننده نوعی عامل اکسید کننده هست که به آماس پوسته مو و گشایش کوتیکول کمک میکند و امکان نفوذ رنگ را فراهم می سازد. همچنین این ماده اکسید کننده ملایم موجب ظهور رنگدانه های موجود در فرمولاسیون می شود.

برخی رنگ دانه های نیمه دایمی همراه با یک فراورده پس از آبکشی عرضه می شوند. این فراورده پس از آبکشی موجب مسدود شدن کوتیکول و محبوس شدن ملکولهای رنگ درون آن می شود. این امر به پیشگیری از روشنتر شدن رنگ مو کمک می کند. ترکیب شیمیایی فراورده پس از آبکشی به گونه ای طراحی شده است که گیسو را نرم و قابل انعطاف ساخته و شانه کشیدن را آسان می کند. رنگ مویی که شما بر میگزینید خواه همراه با فراورده های دیگر مورد استفاده قرار بگیرد خواه نگیرد، شایسته است که شما پس از اتمام رنگ آمیزی گیسو از فراورده آبکشی حالت دهنده استفاده کنید.

رنگ آمیزی با رنگ موهای نیمه دایمی

اقدامات مقدماتی

 • در صورت لزوم، آزمون تشخیص حساسیت را به عمل آورید. تنها در صورتی که پاسخ این آزمون منفی باشد اقدام به رنگ آمیزی نمایید.(معمولا رنگ موهای نیمه دایمی نیازی به انجام این آزمون ندارند مگر آنکه مشتری دارای سابقه حساسیت باشد. حال آنکه انجام آزمون حساسیت قبل از رنگ آمیزی با رنگ موی شبه دایمی امری ضروری است.)
 • گیسو و پوست سر مشتری را کاملا ارزیابی کرده و سپس اقدام به گزینش رنگ موی مناسب نمایید. یافته های خود را در کارت سوابق مشتری یادداشت کنید.
 • تمام ملزومات مورد نیاز را گرد آوری کنید.
 • مشتری خود را برای رنگ آمیزی آماده کنید. بدین منظور با استفاده از روپوش و کلاه مخصوص ،لباس مشتری را محافظت کنید. بیشتر سالنهای زیبایی از روش خاص خود در این زمینه پیروی می کنند. با پوشانیدن روپوش و کلاه مناسب، مشتری و لباس او را در برابر صدمات ناشی از رنگ مو محافظت نمایید. از مشتری بخواهید جواهرات خود را در آورد و در جای امن نگهداری نماید.
 • کرم مسدود کننده (Barrier Cream) را پیرامون رستنگاه مو و روی گوشهای مشتری بمالید. در صورتی که قبل از رنگ آمیزی گیسو اقدام به شست و شوی گیسوی مشتری با شامپو کنید، کرم مسدود کننده را پس از شامپو کردن مقدماتی روی پوست مشتری در نواحی گفته شده بمالید.
 • چنانچه در رابطه با مناسب بودن رنگ مو یا نتیجه آن دچار تردید هستید آزمون دسته مو را انجام دهید.

روش کار:

 • گیسوی مشتری را در صورت لزوم با استفاده از یک شامپوی ملایم شست و شو دهید.
 • گیسو را با حوله خشک کنید.
 • دستکش های محافظ به دست نمایید و کرم مسدود کننده را روی پوست مشتری (ناحیه پیرامون رستنگاه مو و روی گوشها بمالید.)
 • رنگ مو نیمه دایمی را روی تمام بخشهای گیسو بمالید.
 • گیسو را به صورت شل در بالای سر مشتری جمع کنید.
 • از دستورالعملهای تولید کننده رنگ مو در رابطه با استفاده از کلاه یا حرارت دادن پیروی کنید.
 • بر اساس نتایج حاصل از آزمون دسته مو یا دستورالعملهای مشتری، اقدام به رنگ آمیزی گیسو نمایید.
 • بر اساس دستورالعمل و رهنمود های تولید کننده در زمینه مدت زمان رنگ آمیزی ، پس از آنکه رنگ گیسو ظاهر شد گیسوی مشتری را با استفاده از آب گرم و کف صابون خیس کنید.
 • گیسو را آبکشی کنید (و بر اساس رهنمود های تولید کننده )شامپو نمایید سپس مجددا گیسو را با آب گرم آبکشی کنید تا زمانی که آب حاصل از آبکشی کاملا زلال شود.
 • با استفاده از آبکشی نهایی کوتیکول تارهای مو را مسدود نموده و رنگ گیسو را تثبیت نمایید.
 • گیسو را دو باره آبکشی و سپس با حوله خشک کنید. گیسو را بطور دلخواه آرایش دهید.
 • کارت سوابق مشتری را پر نموده و آن را بایگانی نمایید.

تمیز کاری:

 • کلیه وسایل و مواد یک بار مصرف را دور بریزید.
 • در پوش ظرفها را ببندید. سپس آنها را پاک کنید و در محلی مطمئن قرار دهید.
 • ابزارها،روپوش مخصوص رنگ آمیزی ،محیط کار و دستهای خود را پاک کنید.

رنگ موی رسوب شونده(رنگ موی شبه دایمی)

هنگامی که چند سال پیش رنگ موی نیمه دایمی برای نخستین بار روانه بازار شد مشتریان عموما هفته ای یک بار گیسوی خود را با آن شامپو می نمودند و بدین ترتیب گیسوی رنگ آمیزی شده با چنین رنگ مویی جلوه خود را به مدت ۴ تا ۶ هفته حفظ می نمود. با وجود این امروزه بیشتر مشتریان گیسوی خود را هر روز شامپو می نمایند و دوام رنگ موی فوق در برابر ۴ تا ۶ بار شامپو کردن کافی به نظر نمی رسد. در نتیجه، تولید کنندگان با ارایه گروه جدیدی به نام رنگ موی رسوب شونده (رنگ موی شبه دایمی )اقدام به ابداع فراورده ای نمودند که ضمن بر خورداری از ماهیتی مشابه رنگ موی نیمه دایمی ،کیفیت خود را طی مدت زمان طولانی تری حفظ می نماید.

ترکیب و نحوه اثر

میزان تاثیر رنگ موی رسوب شونده ، حد فاصل رنگ موی نیمه دایمی و رنگ موی دایمی میباشد. چنین فراورده ای همراه با نوعی کا تا لیزور مصرف می شود که به ملایمت موجب آماس و گشایش کوتیکول شده و ذرات رنگدانه را به پوسته مو می راند. اندازه مولکولهای رنگدانه این رنگ مو ریز و متوسط می باشد. ملکولهای ریز مختصری به داخل پوسته مو نفوذ می نماید حال آنکه ملکولهای با اندازه متوسط به درون لایه های کوتیکول نفوذ میکنند . در نتیجه چنین رنگ مویی ضمن برخورداری از ملایمت خاص رنگ موی نیمه دایمی ، از دوام طولانی رنگ موی دایمی نیز بهره مند است . رنگ موی رسوب شونده به مدت ۴ تا ۶ هفته دوام دارد ،سپس به تدریج زایل میشود و جلوه ای خاص به مو بخشد.

نحوه گزینش و فرمول بندی رنگ موی شبه دایمی (رنگ موی رسوب شونده)

رنگ موی رسوب شونده برای پوشانیدن گیسوی خاکستری، جلوه تازه بخشیدن به گیسوی رنگ شده با رنگ موی دایمی، اصلاح رنگ گیسو، مش کردن و پدید آوردن جلوه های مد به کار می رود.

به علت ماهیت خاص این رنگ مو ،رنگ آمیزی گیسو با این فراورده موجب تیره شدن رنگ طبیعی گیسو می شود. نظر به اینکه افزودن رنگ مو به رنگ طبیعی گیسو همواره موجب پیدایش رنگی تیره تر میشود، چنانچه در نظر دارید که عمق رنگ ثابت مانده اما ته رنگ آن افزایش یابد، رنگ موی رسوب شونده را روشنتر از تراز طبیعی رنگ گیسوی مشتری انتخاب کنید.

همچنین نظر به اینکه گیسوی حاکستری دارای رنگدانه نبوده ، روشنتر به نظر می رسد، ضروری است که گیسوی خاکستری را در فرمول بندی رنگ موی رسوب شونده مد نظر قرار دهید . در اغلب موارد توصیه می شود که از انتخاب سایه رنگ یکدست و یکنواخت برای رنگ گیسوی خاکستری، خودداری کنید زیرا رنگ طبیعی گیسو دارای عمقها و ته رنگهای متفاوتی است که به گیسو جلوهای متنوع (که گیسوی خاکستری فاقد آن است) می بخشد. بهتر است که همواره گیسوی مشتری را با رنگی روشنتر رنگ آمیزی کنید زیرا در صورت لزوم می توان به آسانی ته رنگ تیره تری را برای عمق بخشیدن به رنگ گیسو مورد استفاده قرارداد و بر عکس رنگ مویی که بیش از حد متعارف تیره است انجام روشهای اصلاحی یا زدایش رنگدانه مصنوعی را ایجاب خواهد نمود تا رنگ مطلوب به دست آید. چنانچه گیسوی مشتری قبلا با فراورده ای رنگ آمیزی شده باشد از میزان تخلخل بیشتری برخوردار است و باید در هنگام فرمول بندی و رنگ آمیزی با رنگ موی رسوب شونده به دقت مد نظر قرار گیرد.

روش به کار گیری رنگ موی رسوب شونده

روش به کارگیری رنگ موی رسوب شونده مشابه روش استفاده از رنگ موی نیمه دایمی است چرا که هیچ یک از دو فراورده مذکور موجب دگرگونی در ماهیت ملانین طبیعی موجود در مو نمی شود. در این رابطه از رهنمودهای تولید کننده در زمینه به کارگیری و مدت زمان رنگ آمیزی فراورده ای که برگزیده اید پیروی کنید.

برای دستیابی به نتیجه مطلوب در زمینه رنگ آمیزی ،کارشناس رنگ مو باید از روش صحیح و رهنمودهای تولید کننده به طور دقیق پیروی کند. بدون به کار گیری چنین روش معقولی ،رنگ آمیزی گیسو مدت زمان بیشتری طول کشیده، نتایج یکسانی به دست نیامده و اشتباهاتی بروز خواهد نمود.

رنگ آمیزی دایمی موها

رنگ موهای دایمی از گروه گسترده ای از مواد اولیه اعم از گیاهان، گلها، نباتات رنگی، املاح فلزات سنگین و مواد شیمیایی آلی و مصنوعی به دست می آیند. کلیه این گونه رنگ موها در چهار گروه جداگانه تقسیم بندی می شوند: رنگهای گیاهی، رنگهای فلزی، رنگهای مرکب و رنگهای اکسیداسیونی. عملا کلیه روشهای رنگ آمیزی دایمی گیسو بر مبنای استفاده از رنگهای نافذ اکسید کننده که حاوی مشتقات آنیلین می باشند صورت میگیرند.

این گونه رنگها به کوتیکول تار مو نفوذ کرده و وارد پوسته مو میشوند. در پوسته مو، رنگدانه ها توسط آب اکسیژنه اکسیده می گردند. این رنگدانه ها مشابه رنگدانه های طبیعی در سراسر ساقه مو توزیع می شوند.

 

به دوستانتون اطلاع بدید!

دیدگاه های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.