درباره قانون رنگ ها چه میدانید؟ (بخش چهارم)

 

ایجاد رنگ موی طبیعی با استفاده از رنگدانه مصنوعی

رنگ بیشتر گیسوها تلفیقی از چند رنگ می باشند. این بدان معنی است که رنگ گیسو عموما از توازن چند رنگ اولیه تشکیل شده است. با وجود این رنگها دارای  پایه ای غالب بوده و از تراز روشنی یا تیرگی خاصی که باید قبل از اقدام به گزینش رنگ مو مورد شناسایی قرار گیرد، برخوردارند.

ویزگی زنگ موهای اکسید کننده همانا برخورداری از پایه ای غالب و تراز رنگ فرمول بندی شده توسط تولید کننده می باشند. بیشتر تولید کننده گان بروشورهایی را همراه با فراورده های خود عرضه میدارند که در آن تراز ورنگ پایه برای اطلاع شما درج شده اند. شما میتوانید تراز و رنگ پایه گیسوی مشتری را با نمودار رنگ ارایه شده توسط تولید کننده مقایسه و آن را شناسایی کنید (نمودار رنگ تولید کننده تنها جنبه راهنمایی دارد و نباید آن را به عنوان یک شناسایی مطلق مورد استفاده قرار داد).

کلیه رنگها اعم از گرم، سرد یا خنثی را میتوان با استفاده از نظریه رنگ به گونه ای فرمول بندی نمود که کلیه ته رنگها از روشن ترین بلوند تا تیره ترین مشکی را در بر بگیرند.

 

( بخش سوم این مقاله را میتوانید از ایـنـجــا مطالعه کنید )

 

نحوه استفاده از تراز، ته رنگ و شدت رنگ در گزینش رنگ موی دلخواه

پس از آنکه تصمیم گرفتید که از رنگ مو استفاده نمایید باید تراز ،ته رنگ وشدت صحیح را بیابید تا به نتیجه مطلوب خود دست یابید. در بسیاری از سری فراورده های تولید کنندگان، شما بیش از یک رنگ را برای هر تراز می یابید. با وجود این هر رنگ مو ته رنگ متفاوتی را ایجاد میکند.

بنابراین رنگی را برگزینید که بیش از همه به رنگ مورد نیاز شما نزدیک باش تا به نتیجه دلخواه برسید. برای تامین ته رنگ و شدت دلخواه باید ته رنگ فراورد را افزودن مقداری اندک از یک رنگ گرمتر یا سردتر (۵/۲ تا ۵ میلی لیتر) یا با افزودن کنستانتره رنگ (چنانچه کنستانتره مایع باشد به صورت قطره قطره و اگر به شکل کرم باشد به صورت سانتی متر) در حد مطلوب تنظیم نمایید.

توصیه

تولید کنندگان رنگ مو برای شناسایی فراورده های تولیدی خود از شماره استفاده می کنند. اولین رقم نمایانگر تراز و دومین رقم نمایانگر ته رنگ می باشد. چنانچه تولید کننده از چند رقم برای شناسایی ته رنگ استفاده نموده باشد نخستین رقم نمایانگر ته رنگ قویتر خواهد بود. به عنوان مثال رنگ موی ۳۴/۶ نمایانگر رنگی است که ترازش بلوند تیره،ته رنگ قوی آن سرخ وته رنگ ثانوی آن زرد است.

چهار قاعده کلی برای دستیابی به گیسوی طبیعی

– به منظور سهولت بیشتر دستیابی به رنگ موی انتخابی، اصول زیر را به هنگام گزینش رنگ مو و روش رنگ آمیزی به کار ببندید.

– رنگ گیسو باید در انتهای تارهای مو روشنتر از قاعده مو باشد.

– رنگ گیسو باید در سطح گیسو روشنتر از بخش زیرین آن باشد.

– رنگ گیسو در رستنگاه مو (در چهره) باید روشنتر از پشت سر و نازک سر باشد.

– رنگ تیره گیسو باید رنگ غالب باشد.

چگونگی مخلوط کردن رنگها با یکدیگر

ممکن است آرایشگر، یک تیوب کامل از تمام رنگها را نداشته باشد به عنوان مثال یک تیوب کامل از رنگ “بلوند زیتونی تیره” در دسترسش نباشد که میتواند با ترکیب رنگهای دیگر آن را به دست آورد برای این کار باید از قانون ترکیب رنگها آگاه باشد و بداند از ترکیب چه رنگهایی، رنگ مورد نظر به دست می آید.

اگر نیمی از رنگ m4 و نیمی از رنگ m6 را استفاده کنیم میانگین آن ۵ می شود. ۵=(۶)۲/۱+(۴)۲/۱

به عنوان مثال برای ساختن رنگ m7 می توان m74/1 و ۲/۸(۱/۴) را مخلوط کرد تا رنگ بلوند روشن زیتونی به دست آید.

۲/۱ قهوه ای روشن زیتونی +۲/۱ بلوند متوسط زیتونی = بلوند تیره زیتونی (رنگ زیتونی رنگ اصلی است)

اگر به جای “m7” نمونه n در دسترس ما قرار داشت به این صورت عمل می کنیم :

۲ تا ۳ سانت واریاسیون سبز +m7 2/1 و n64/1 و A84/1 که مخلوط A74/1 و n64/1 میشود ۷٫

رنگها را با هم مخلوط کرده و در نهایت به آن چند سانت واریاسیون اضافه میکنیم. بعضی از رنگها به نسبت رنگهای دیگر از پایه اصلی تیره تر و یا روشن تر است. ترکیب کردن رنگها چند حسن دارد اول اینکه از دید مشتری چند رنگ را با هم مخلوط کرده ایم. دوم اینکه رنگهای نیمه آرایشگر بیهوده هدر نرفته و مصرف شده و سوم اینکه نظر مشتری با به دست آمدن یک رنگ موی خوب و زیبا، جلب شده است.

رنگ خاکستری اگر روی زمینه زرد بنشیند رنگ بنشیند رنگ زیتونی را میسازد (به علت داشتن ته رنگ آبی آن).

اگر رنگهای طبیعی را با رنگهای فانتزی مخلوط کنیم از میزان فانتزی بودن رنگ کم می شود، آن وقت می توان از واریاسیون کمک گرفت. حسن رنگ طبیعی این است که با تمام رنگها قابل ترکیب هستند. رنگ کمند را می توان با رنگ ایگورویال و یا رنگ اسگورارویال را با رنگهای دیگر مانند کادوس، رز ایران، افشان، افسون و سایر رنگهایی که در دسترس است، ترکیب کرد. لازم به ذکر است که همه رنگها را میتوان با هم مخلوط نمود و این فقط مستلزم شناخت صحیح آرایشگر از قانون رنگهاست. راهنمای داخل بسته بندی رنگ موهای جدید را باید به دقت مطالعه کرد و رنگ اصلی آنها را شناسایی کرد. بیشتر حروف تک شماره، رنگ اصلی هستند و برای مشخص کردن رنگ فانتزی، علاوه بر شماره اصلی، شماره یا حروف دیگری نیز وجود دارد که دو شماره ای میشوند و یا حروفی به شماره اصلی متصل میگردد.

رنگهای گرم و سرد هم باید مجزا از هم باشند. تمام رنگهای  گرم را میتوان با هم ترکیب کرد. همچنین کل رنگهای سرد مثل خاکستری، دودی و زیتونی را میتوان روی زمینه زرد استفاده کرد که همه آنها “تن” آبی دارند پس هر کدام میتواند جایگزین دیگری شود.

 

به دوستانتون اطلاع بدید!

دیدگاه های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.